Močno krvaveče rane moramo hitro in tesno poviti, da ustavimo ali vsaj zmanjšamo krvavitev.
- Če se žival duši, ker je v grlu ali žrelu tujek, moramo tujek nemudoma odstraniti. A pozor! Žival je v paniki in vas lahko nehote ugrizne, ko boste segli v gobček. Zapiranje gobčka se prepreči tako, da zgornjo ustnico s prsti uvihamo preko zadnjih zob, z drugo roko pa izvlečemo jezik.
- Če sumite, da se je vaša žival zastrupila, jo čim prej pripeljite v ambulanto. Pogosti znaki zastrupitve so: intenzivno bruhanje, driska, krvavitve iz nosu, ust, črevesja, kri v urinu, krči, šibkost. Bruhanje je v primeru zastrupitve skozi usta zelo dobrodošlo, ker se s tem izloči vsaj del zaužitega strupa. Živali lahko daste piti aktivno oglje raztopljeno v vodi, če ga sprejme, da le-ta iz prebavil absorbira čim več toksinov. Če sumite s katerim strupenim proizvodom (strup za podgane, miši, polže, insekticidi, itd.) se je žival zastrupila, je priporočljivo prinesti s seboj navodila proizvajalca ali vsaj embalažo, da čim prej uporabimo protistrup, če ga proizvod ima.
- Do vročinskega udara ponavadi pride v poletnih mesecih, če svojega psa ali mačko pustimo npr. v razgretem avtomobilu. Žival sope, je nervozna, žejna, apatična in lahko tudi pogine. Hitro jo je treba zaviti v mokro brisačo, ji ponuditi vodo za pitje in prestaviti v hladen prostor. Hlajenje mora biti postopno, ker je prehiter padec telesne temperature samo še dodaten stres za organizem.
- Pri zlomih, izpahih in izvinih je potrebno poškodovano mesto imobilizirati en sklep nad in en sklep pod poškodbo, če je to mogoče. Žival pri tem čim manj premikamo.
- Pri sumu poškodbe hrbtenice (prometne nesreče, padci) naša žival leži, težko ali sploh ne premika sprednjih, zadnjih ali vseh okončin. V takem primeru žival z minimalnim premikanjem položimo na ravno površino (desko, ploščo, čvrsto tkanino…). Če žival ni tudi drugače ogrožena (močno krvavi, je v hudem šoku…) lahko za premik do veterinarja pokličimo službo, ki je za takšne premike opremljena, kot npr. zavetišča za živali.
- V primeru tujka v očeh, tujek nežno ostranimo ali bolje izpremo s čisto vodo ali fiziološko raztopino. Če je tujek v oko zapičen, ga ne izdiramo.
- Pri pikih žuželk previdno izdremo želo, da ne iztisnemo v telo še več strupa ter hladimo prizadeto mesto. Opazujemo splošno počutje živali in dihanje. Predvsem nevarni so piki v ustno votlino, ker zaradi otekline zgornjih dihal lahko pride do zadušitve živali.
Po nudenju prve pomoči nujno obiščimo veterinarja, da poškodbo ali bolezensko stanje strokovno oskrbi.